Qendra për Informim e Kosovës (QIK) Qendra për Informim e Kosovës - Kosova Information Center

Nė Shqipėri do tė ndalohet gjuetia pėr 2 vite

Tiranė, 20 janar 2014 - Nė Shqipėri gjuetia do tė ndalohet pėr njė periudhė 2-vjeēare, pasi vrasjet pa kriter tė kafshėve tė egra kanė dėmtuar faunėn. Ministri i Mjedisit, Lefter Koka ka propozuar projektligjin “Pėr shpalljen e moratoriumit tė gjuetisė nė Republikėn e Shqipėrisė” pėr njė periudhė 2-vjeēare.
Masa synon ndalimin e humbjeve te mėtejshme e popullatave tė llojeve tė faunės sė egėr, tashmė nė njė minimum kritik, si dhe tė mundėsohet vendosja e kontrollit mbi aktivitetin e gjuetisė, pėr shkak tė gjendjes sė rėnduar kritike tė popullatave tė faunės sė egėr gjatė dy dekadave tė fundit, si pasojė e gjuetisė sė pakontrolluar.
Ministria, i referohet tė dhėnave te paraqitura nė studime tė ndryshme nga studiues tė fushės, tė dhėnat e Raporteve tė Mjedisit dhe tė Drejtorisė sė Pyjeve dhe Biodiversitetit pėr njė periudhė rreth 10- vjeēare, te cilat paraqesin njė gjendje nė rėnie tė shumė popullatave tė llojeve tė faunės sė egėr.
“Pėr 3 llojet vendase objekt gjuetie (lepur i egėr, dhelpėr, thėllėzė mali) njė rėnie nė njė masė prej 30% deri mbi 50% dhe, po kėshtu njė rėnie tė ndjeshme edhe tė popullatave tė llojeve tė mbrojtura”,- thuhet ne njoftim.
Referuar tė dhėnave, ndėr faktorėt mė kryesorė qė kanė sjellė shkatėrrime serioze tė faunės sė egėr vitet e fundit janė shitja e madhe armėve tė gjahut nė duart e popullatės pėr njė periudhe tė shkurtėr, numri i tė cilave sot arrin nė rreth 75 mijė armė, shto dhe armėt luftarake tė ngelura nė duar tė popullatės pas vitit 1997, kur para viteve ‘90 ka pasur vetėm 12 mijė.
Qendra për Informim e Kosovës (QIK)
©1999-2016 — Prishtinë, Kosovë
Mundësuar nga VEVI Networks