Qendra për Informim e Kosovës (QIK) Qendra për Informim e Kosovës - Kosova Information Center

Dėnohet sulmi ndaj kryetarit tė Kuvendit tė Bashkėsisė Islame

Prishtinė, 2 dhjetor - Me rastin e sulmit ndaj kryetarit tė Kuvendit tė Bashkėsisė Islame tė Republikės sė Kosovės dr. Xhabir Hamitit, Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės me anė tė njė deklarate e dėnon nė mėnyrėn mė tė ashpėr sulmin fizik ndaj dr. Xhabir Hamitit tė kryer tė dielėn rreth orės 19.00 nė hyrje tė shtėpisė sė tij nga grupi prej pesė vetash duke e konsideruar tė njėjtin njė vepėr e njerėzve tė lig dhe qyqarė. "Pėr sa jemi nė dijeni, ky ėshtė rasti i parė kur sulmohet fizikisht njė nėpunės i BI sė, pedagog i fakultetit dhe titullar i Bashkėsisė Islame, pa asnjė shkak ose arsye pėrse detyrohemi ta kuptojmė se sa tė mjerė janė sulmuesit", thuhet nė deklaratė. Kryesia e BI sė sulmin ndaj kryekuvendarit tė BI sė e konsideron sulm ndaj tė gjitha organeve dhe institucioneve tė BI sė, prandaj kėrkojmė nga organet kompetente tė pushtetit qė keqbėrėsit t'i zbuloj sa ma parė dhe tė njėjtit tė nxirren para organeve tė drejtėsisė. Kryesia e BI sė, pa pretendim pėr t'i prejudikuar gjėrat, ėshtė e vendosur dhe e paluhatshme nė veprimtarinė e saj tradicionale kėtu e gjashtė shekuj mė parė, dhe se nuk ka fuqi e cila mund tė na devijojė e shmangė nga rruga jonė islame tradicionale, thuhet nė fund tė deklaratės sė BI. Edhe Dekanati i Fakultetit tė Studimeve Islame nė Prishtinė ka reaguar me rastin e sulmit ndaj Dr. Xhabir Hamitit, prof. i kėtij Fakulteti, duke e quajtur kėtė sulm tė "papranueshėm me elemente kriminale, qė rrezikon jo vetėm jetėn nė kėtė rast tė tė atakuarit, por krijon premisa pėr shfaqje tė dhunės, e shantazheve si ndaj individėve ashtu edhe ndaj institucioneve". "Aktorėt e kėtij akti tė shėmtuar e kriminal, jemi thellė tė bindur qė janė nė shėrbim tė sė keqes dhe veprimet e kėtilla nė kėtė fazė nėpėr tė cilėn po kalon Kosova janė shumė tė dėmshme dhe dėmtojnė rėndė pėrpjekjet pėr konsolidimin e institucioneve tona", thuhet nė kėtė reagim tė nėnshkruar nga dekani Dr.Rexhep Boja.
Qendra për Informim e Kosovës (QIK)
©1999-2015 — Prishtinë, Kosovë
Mundësuar nga VEVI Networks