Qendra për Informim e Kosovës (QIK) Qendra për Informim e Kosovës - Kosova Information Center

Ambasada kroate do tė fillojė dhėnien e vizave nė Prishtinė

Prishtinė, 22 janar - Ambasadori i Kroacisė nė Prishtinė Zllatko Kramariq shprehu gatishmėrinė dhe vullnetin e vendit tė tij pėr ndėrtimin e marrėdhėnieve tė mira me Kosovėn. Nė kėtė kuadėr Ambasada kroate sė shpejti do tė fillojė dhėnien e vizave pėr qytetarėt e Kosovės nė Prishtinė, bėri tė ditur Kramariq pas takimit me kryministrin Hashim Thaēi, gjatė tė cilit ėshtė biseduar pėr bashkėpunimin mes dy vendeve nė shumė fusha. "Gjatė muajit shkurt ne do tė hapim njė departament konsullor nė ambasadėn tonė. Mendoj se ky ėshtė njė hap i mirė pėr qytetarėt e Kosovės qė pėr tri ose katėr javė tė marrin viza. Ndėrkaq gjatė sezonit veror ne do tė bėjmė pėrpjekje pėr liberalizimin e vizave", tha ambasadori kroat. Gjithashtu ai konfirmoi gatishmėrinė e udhėheqėsve mė tė lartė kroatė qė nė njė tė ardhme tė afėrt tė vizitojnė Kosovėn. Kryeministri Thaēi tha se edhe qytetarė tė Kosovės kanė kontribuar pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kroacisė. "Shteti kroat ėshtė mirėnjohės pėr kėtė, siē ėshtė edhe shteti i Kosovės mirėnjohės Kroacisė pėr mbėshtetjen e plotė nė rrugėn tonė pėr shtet tė pavarur, sovran dhe demokratik dhe njohjen e shtetit tonė", tha Thaēi. Ai premtoi se do tė vazhdohet me ndėrtimin e raporteeve tė mira me shtetin kroat nė tė gjitha fushat, duke veēuar shfrytėzimin e pėrvojės sė shtetndėrtimit dhe tranzicionit nė Kroaci.
Qendra për Informim e Kosovës (QIK)
©1999-2016 — Prishtinë, Kosovë
Mundësuar nga VEVI Networks