Qendra për Informim e Kosovës (QIK) Qendra për Informim e Kosovës - Kosova Information Center

Kriza ekonomike nė SHBA ka pėrfunduar

Uashington, 30 tetor Sipas tė dhėnave tė publikuara dje nga qeveria, recesioni mė i rėndė dhe mė i thellė ekonomik qė pas Luftės sė Dytė Botėrore nė Shtetet e Bashkuara ka pėrfunduar. Pas katėr tre mujorėsh tė njėpasnjėshėm tkurrjeje, ekonomia amerikane u rrit 3,5 pėr qind nga korriku deri nė shtator. Kėto shifra tė publikuara nga Departamenti Tregtisėtregojnė rritjen ekonomike mė tė fuqishme nė dy vitet e fundit. Rritja ekonomike ėshtė nxitur nga shitjet e mallrave industriale dhe shtėpitė. Tė dy kėto kategori kanė pėrfituar nga subvencionet e mėdha qeveritare pėr blerjen e makinave qė pėrdorin pak karburant dhe blerjen e shtėpive.Disa analistė thonė se pėrmirėsimet e tanishme ekonomike janė tė mirėseardhura, duke marrė parasysh se para njė viti kishte njė debat tė hapur mes ekonomistėve nėse Shtetet e Bashkuara po qėndronin nė prag tė njė Depresioni tė Madh ekonomik sikur ai i viteve 1930.
Qendra për Informim e Kosovës (QIK)
©1999-2015 — Prishtinë, Kosovë
Mundësuar nga VEVI Networks