Qendra për Informim e Kosovës (QIK) Qendra për Informim e Kosovës - Kosova Information Center

KQZ shpalli rezultatet preliminare tė zgjedhjeve lokale

Prishtinė, 17 nėntor - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbrėmė mė nė fund i ka publikuar rezultatet preliminare pėr zgjedhjet lokale. Janė gjithsej 16 komuna nė tė cilat subjektet politike fituan qė nė raundin e parė. Nga qendrat e mėdha, Prishtinėn e fiton pa balotazh Lidhja Demokratike e Kosovės, Partia Demokratike e Kosovės fiton nė Ferizaj, ndėrsa Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės fiton nė Gjakovė. Nė katėr qendrat tjera tė mėdha, Prizren, Pejė, Mitrovicė e Gjilan shkohet nė balotazh. Kryetarja e KQZ sė, Nesrin Lushta, ka theksuar se rezultatet janė preliminare dhe mund tė pėsojnė ndryshime, meqė nuk janė llogaritur votat me kusht. Ajo ka publikuar rezultatet pėr secilėn komunė veē e veē. "Nė Prishtinė Isa Mustafa nga LDK ja ka fituar 56.6 pėr qind, Besnik Tahiri nga AAK ja 5.4 pėr qind, Astrit Salihu nga PDK ja 11. 9 pėr qind dhe Vegim Gashi nga AKR ja 22.2 pėr qind. Pjesėmarrja elektorale ka qenė 46.76 pėr qind", ka thėnė Lushta, gjatė takimit me gazetarė. Ferizaj ėshtė fituar nga kandidati i PDK sė, Bajrush Xhemajli. "Nė Ferizaj Naim Ferati nga AKR ja ka fituar 16.2 pėr qind tė votave, Milazim Haliti nga LDD ja 16.0 pėr qind, Faik Grainca nga LDK ja 11.5 pėr qind, Bajrush Xhemajli nga PDK ja 50.5 pėr qind. Pjesėmarrja e votuesve ka qenė 44.77 pėr qind", ka njoftuar Lushta. Kurse, kandidati i AAK sė, Pal Lekaj ka fituar nė Gjakovė, i pasuar nga kandidatja e AKR LDD sė, Mimoza Kusari Lila. "Fehmi Vula 4.5 pėr qind, Mimoza Kusari Lila nga AKR ja 40.7 pėr qind, Pal Lekaj nga AAK ja 52.8 pėr qind. Pjesėmarrja ka qenė 49.49 pėr qind", ka theksuar Lushta. Nė Prizren dhe nė Gjilan do tė mbahet raundi i dytė zgjedhor, nė tė cilin do tė garojnė kundrejt njėri tjetrit kandidatėt e PDK sė dhe LDK sė. Ndėrsa, nė Mitrovicė do tė hyjė nė balotazh PDK ja me AKR nė. Kurse, nė Pejė nė balotazh shkojnė kandidatėt e AAK sė dhe LDD sė. Partia Demokratike e Kosovės, pėrveē nė Ferizaj, fiton pa balotazh edhe nė Gllogovc, Skėnderaj, Shtime dhe Zubin Potok. Ndėrsa, Lidhja Demokratike e Kosovės pa balotazh, pėrveē kryeqytetit, fiton edhe nė Fushė Kosovė dhe nė Podujevė. Kandidatėt e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, pėrveē Gjakovės, kanė fituar pa balotazh edhe nė Deēan, Leposaviq dhe Zveēan. Ndėrsa, Partia Demokratike Turke e Kosovės ka fituar, qė nė raundin e parė nė Mamushė. Pėrfaqėsuesit serbė kanė fituar nė raundin e parė nė tri komunat e reja, nė Kllokot, Graēanicė dhe nė Ranillugė. Partia Demokratike e Kosovės shkon nė balotazh me Lidhjen Demokratike tė Kosovės nė Vushtrri, Malishevė, Kaēanik, Dragash, Lipjan, Obiliq dhe Rahovec. Lidhja Demokratike e Kosovės shkon nė balotazh me Aleancėn pėr Ardhmėrinė e Kosovės nė Istog dhe nė Junik. Partia Demokratike e Kosovės dhe Lidhja Demokratike e Dardanisė shkojnė nė balotazh nė Viti. Mes Partisė Demokratike tė Kosovės e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės gara pėr kryetar komune do tė zhvillohet nė Klinė dhe Suharekė. Partia Demokratike e Kosovės dhe Aleanca Kosova e Re do tė garojnė pėr Kamenicėn. LDK do tė jetė nė garė me Partinė Nacional Demokrate Serbe pėr tė fituar Novobėrdėn. Ndėrsa, nė komunėn tjetėr tė pėrzier etnikisht, Shtėrpcė, garon nė raundin e dytė Partia Liberale Serbe kundėr PDK sė. PDK do tė garojė kundėr kandidatit tė pavarur Rufki Suma nė Han tė Elezit. KQZ nuk ka bėrė tė ditur se kur do tė shpallen rezultatet pėrfundimtare, por ka njoftuar se njė gjė e tillė do tė bėhet pas numėrimit tė votave me kusht.
Qendra për Informim e Kosovës (QIK)
©1999-2016 — Prishtinë, Kosovë
Mundësuar nga VEVI Networks