Qendra për Informim e Kosovës (QIK) Qendra për Informim e Kosovës - Kosova Information Center

Vetėvendosje: Tė anulohet emėrimi i kolonelit rumun nė Kosovė

Prishtinė, 26 prill 2011 - Lėvizja Vetėvendosje nėpėrmjet njė letre dėrguar Zėvendėskryetares sė Komisionit Evropian dhe Pėrfaqėsueses sė Lartė tė Bashkimit Evropian pėr Punė tė Jashtme dhe Siguri, baroneshės Ketrin Eshton, ka kundėrshtuar emėrimin e kolonelit tė xhandarmėrisė rumune Marian Petre, shef tė Departamentit tė Policisė Speciale tė EULEX it. Baroneshės Eshton i ėshtė kėrkuar qė tė anulohet emėrimi i kolonelit Marian Petre, pėr arsye se qeveria rumune qė ėshtė pėrgjegjėse pėr vrasjen e Arben Xheladinit dhe Mon Balajt si dhe 80 demonstruesve paqėsorė mė 10 shkurt 2007, ėshtė po ajo qė e ka deleguar kolonelin Petre. Kjo qeveri ende nuk ka treguar gatishmėri qė tė bashkėpunojė me drejtėsinė ndėrkombėtare pėr tė sjellė para drejtėsisė pėrgjegjėsit pėr intervenimin e dhunshėm gjatė demonstratės paqėsore "Pėr vetėvendosje dhe kundėr planit tė Ahtisaarit" tė 10 shkurtit 2007 tė organizuar nga Lėvizja Vetėvendosje!. Baroneshės Eshton pėrmes kėsaj letre i ėshtė shprehur edhe njė herė qėndrimi kundėrshtues i kėsaj lėvizjeje, si thuhet "ndaj EULEX it si mision antidemokratik dhe me qėndrim neutral karshi pavarėsisė sė Kosovės".
Qendra për Informim e Kosovës (QIK)
©1999-2016 — Prishtinë, Kosovë
Mundësuar nga VEVI Networks