Qendra për Informim e Kosovës (QIK) Qendra për Informim e Kosovës - Kosova Information Center

Themelohet Instituti pėr Studimin e Krimeve tė Luftės

Prishtinė, 29 prill 2011 - Qeveria e Kosovės ka vendosur tė themelojė Institutin pėr Studimin e Krimeve tė Luftės, i cili do tė evidentojė krimet e kryera gjatė viteve 1990 1999 dhe do tė pėrgatisė Kosovėn pėr tė ngritur padi kundėr Serbisė. "Nė Kosovė kanė ndodhur krime tė luftės gjatė periudhės 1990 1999. Duhet tė evidentohet ato dhe nė momentin kur ne tė pėrgatisim edhe aspekte tjera juridike, mundėsitė legale mos tė thotė dikush qė nuk mundemi me ngrit paditė. Ky ėshtė qėllimi ynė qė nė mėnyrė profesionale ta pasqyrojmė edhe nė kuptimin juridik, politik, historik, ekonomik, ushtarak, sociologjik, ato qė kanė ndodhur nė Kosovėn nė vitin 1990 1999", tha zv/kryeministri Hajredin Kuēi. Ai tha se nė institut do tė pėrfshihen ekspertė vendorė dhe ndėrkombėtarė. Ministri i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi ka premtuar se qeveria do ta ndihmojė me tė gjitha format punėn e Institutit.
Qendra për Informim e Kosovës (QIK)
©1999-2015 — Prishtinë, Kosovë
Mundësuar nga VEVI Networks