Qendra për Informim e Kosovës (QIK) Qendra për Informim e Kosovës - Kosova Information Center

Nė Shqipėri, rriten pagat pėr 220 mijė punonjė

Tiranė, 2 maj 2013 – Nė Shqipėri, qė prej ditės sė djeshme, tė gjithė tė punėsuarit qė kanė pagėn nėn 30 mijė lekė pėrjashtohen nga taksa 10 pėr qind e tė ardhurave ku pėrfitojnė 220 mijė punonjės. Ligji u miratua pak javė mė parė nė Parlament nga mazhoranca ndėrsa PS votoi kundėr. Ligji ishte nismė e qeverisė pėr tė ndihmuar jo vetėm kėtė kategori punonjėsish me tė ardhura tė ulėta, por edhe punėdhėnėsit. Pėrfitimi do tė jetė i drejtpėrdrejtė.
Tashmė, njė i punėsuar me pagė mujore prej 30 mijė lekėsh, pėrfiton rritje page me 3 mijė lekė. Bizneset, nė bazė tė listėpagesave nuk do ta mbajnė mė taksėn prej 10 pėr qind nga paga, por duhet ta lėnė atė nė llogaritė e punėmarrėsit. Nga ky vendim do tė pėrfitojnė afro 220 mijė punonjės, pjesa mė e madhe nė sektorin privat. Biznesi e ka quajtur vendimin pėr heqjen e kėsaj take si njė pagė shtesė nė vit pėr punonjėsit me pagė deri nė 30 mijė lekė, ndėrkohė qė pėr ekspertėt e ekonomisė, zerimi i kėsaj takse do tė ndihmojė qytetarėt me tė ardhura tė ulėta si dhe do tė nxisė konsumin.
Ligji parashikon edhe njė tjetėr ndryshim, qė ka tė bėjė me rimbursimin qė do t'i bėjė qeveria taksės pėr ndėrtesėn pėr tė gjitha ata, tė ardhurat e tė cilėve janė rreth 10 milionė lekė tė vjetra nė vit. Kategoria e njerėzve qė pėrfitojnė nga ky ndryshim ėshtė akoma mė e madhe se e para. Sipas zv/ministrit Rushaj, potencialisht individėt qė do tė aplikojnė dhe do tė mund t'i marrin paratė mbrapsht do tė jenė rreth 200 mijė. "Ky pėrfitim shkon direkt nė xhepat e tatimpaguesve shqiptarė", tha ai.
Sipas statistikave zyrtare, numri mesatar i tė punėsuarve qė paguajnė tatimin mbi tė ardhurat nė fund tė vitit 2012 ishte rreth 400 mijė. Ndėrkohė, njė pjesė shumė e vogėl e tyre i takojnė buxhetit tė shtetit. Rreth njė e katėrta e tė punėsuarve janė nė sektorin publik, kurse pjesa tjetėr ėshtė nė sektorin privat. Siē e kemi thėnė, numri i tė punėsuarve qė e kanė kėtė pagė shkon nė 220 mijė. Kjo shifėr ėshtė nė varėsi tė lėvizjes sė tė punėsuarve tė rinj nė njė muaj. Edhe nė relacion janė dhėnė pak a shumė kėto shifra.
Sipas pėrllogaritjeve, me heqjen e kėsaj takse, pėr ata individė qė e kanė pagėn deri nė 300 mijė lekė, automatikisht ēdo qytetar, qė ka kėtė nivel page, do tė fitojė 30 mijė lekė tė vjetėr nė muaj ose njė pagė shtesė nė vit. Kjo do tė thotė se mirėqenia e tyre dhe e familjeve tė tyre do tė rritet.
Qendra për Informim e Kosovës (QIK)
©1999-2015 — Prishtinë, Kosovë
Mundësuar nga VEVI Networks