Qendra për Informim e Kosovës (QIK) Qendra për Informim e Kosovës - Kosova Information Center

Nė Hungari njė 98-vjeēar akuzohet pėr krime lufte gjatė LDB-sė

Budapest, 18 qershor 2013 - Prokurorėt hungarezė kanė akuzuar njė 98-vjeēar pėr krime lufte, tė kryera gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.Laszio Csatary dyshohet pėr organizimin e deportimit tė rreth 15,700 hebrenjve nė Ukrainė dhe tė kampit nazist tė vdekjes Ausshvic, nė periudhėn 1941-1944.Zėdhėnėsja e Zyrės sė Prokurorit nė Budapest, Betina Bagoli, ka thėnė se rasti i Csataryt duhet tė dalė nė gjykim brenda tre muajsh.Csatary ėshtė dėnuar nė mungesė me vdekje nga njė gjykatė e Ēekosllovakisė mė 1948.Ai ka ikur nė Kanada pas Luftės sė Dytė Botėrore, por ėshtė kthyer nė Hungari rreth 15 vjet mė parė. Ai ėshtė gjetur dhe kapur korrikun e kaluar.
Qendra për Informim e Kosovës (QIK)
©1999-2016 — Prishtinë, Kosovë
Mundësuar nga VEVI Networks