Qendra për Informim e Kosovës (QIK) Qendra për Informim e Kosovës - Kosova Information Center

Fillon studimi i ndotjes sė tokės bujqėsore nė Kosovė

Prishtinė, 2 tetor 2013 - Projekti i financuar nga Bashkimi Evropian pėr studimin e tokės bujqėsore nė Kosovė (ALPS), sot u hap zyrtarisht nga zėvendėsministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor, Ferat Shala, sekretari i pėrgjithshėm i MMPH’sė, Arben Citaku, shefi i operimeve nga zyra e Bashkimit Europian nė Kosovė, Christof Stock dhe drejtori i Departamentit pėr mbrojtjen e mjedisit, Muhamet Malsiu. Ky projekt menaxhohet nga zyra e Bashkimit Evropian dhe realizohet nga organizata gjermane pėr bashkėpunim ndėrkombėtar GIZ, dhe NIRAS nga Polonia.
Zėvendėsministri i mjedisit, Ferat Shala pėrshėndeti fillimin e kėtij projekti duke e cilėsuar si shumė tė rėndėsishėm sa i pėrket tė dhėnave qė do tė dalin nga ky studin rreth shfrytėzimit dhe ruajtjes sė qėndrueshme tė tokės bujqėsore si njė resurs shumė i ēmueshėm i zhvillimit agro-ekonomik tė shtetit tė Kosovės dhe pėrmirėsimit tė gjendjes sė mjedisit nė pėrgjithėsi. Shala shtoi se “beson se ky projekt do tė nxjerrė tė dhėna tė vlefshme dhe tė besueshme pėr tė pėrcaktuar sė nė ēfarė gjendje ėshtė toka jonė bujqėsore dhe nė ēfarė mase mund tė jenė tė ndotura pjesė tė ndryshme tė saj.
Christof Stock, nga zyra e Bashkimit Evropian nė Kosovė tha se objektivė kryesore e kėtij projekti ėshtė tė mbėshtesė MMPH dhe MBPZhR nė pėrmirėsimin e sistemit tė menaxhimit tė tokave bujqėsore dhe ofrimi i ndihmės nė formimin e njė sistemi permanent pėr monitorimin e ndotjes sė tokave bujqėsore. Ai konsideroi se projekti ALPS pėrfshinė edhe njė komponent shumė tė rėndėsishėm, atė tė studimit tė detajizuar tė tokės nė 17 komuna, pėr tė vlerėsuar prezencėn e metaleve tė rėnda nė produktet bujqėsore dhe ushqimore, dhe vlerėsimin e mundėsisė sė pėrhapjes sė kėtyre ndotjeve nė trupin e njeriut.
Pėrndryshe, qėllimi kryesor i projektit ALPS ėshtė mbėshtetja e institucioneve qeveritare nė drejtim tė realizimit tė vlerėsimit tė ndotjes sė tokės bujqėsore si element shumė i rėndėsishėm pėr zbatimin e legjislacionit vendor lidhur me menaxhimin e tokės bujqėsore dhe mbrojtjen e mjedisit. Nėpėrmjet kėtij projekti synohet tė arrihet rifreskimi i legjislacionit pėrkatės, forcimi i kapaciteteve nė stafin e MMPH, MBPZhR, Agjensionit Kosovar pėr Mrojtjen e Mjedisit, Institutit tė Agrikulturės sė Kosovės dhe Agjencisė sė Ushqimit dhe Veterinarisė, nė tė gjitha aspektet qė lidhen me analizimin e tokave bujqėsore. Gjithashtu parashihet qė tė arrihen edhe rezultate nė vlerėsimin e detajuar nė ndotjen e tokave bujqėsore, identifikimin e burimeve, dhe rekomandimet pėr monitorimin dhe kontrollin e pjellorisė sė tokės bujqėsore.
Qendra për Informim e Kosovës (QIK)
©1999-2015 — Prishtinë, Kosovë
Mundësuar nga VEVI Networks