Qendra për Informim e Kosovës (QIK) Qendra për Informim e Kosovës - Kosova Information Center

Halloween nė Kosovė "rikthen" tė vdekurit nė listat e votuesve

Ferizaj, 1 nėntėr 2013 - Me rastin e Halloween ose “Natės sė shtrigave”, qė ndryshe njihet edhe si dita e rikthimit tė shpirtrave tė vdekur dhe ēdo gjėje tė frikshme nė jetė, activistė tė rinj tė organizatės Iniciativa pėr Progres – INPO janė mbledhur nė sheshin e qytetit nė Ferizaj pėr tė shėnuar kėtė festė. Ata nė mėnyrė simbolike kanė shprehur indinjatėn dhe pakėnaqėsinė e tyre lidhur me listat zgjedhore qė po i rikthejnė tė vdekurit pėr tė votuar nė zgjedhjet e 3 nėntorit 2013.
Duke pasur parasysh se listat zgjedhore nuk janė pastruar dhe se nė to figuron akoma njė numėr i madhė i personave qė kanė vdekur vite mė parė, aktivistėt e INPO-s simbolikisht me moton ‘’Unė votoj’’ kanė dėshmuar se Kosova ėshtė ndėr shtetet e rralla nė botė qė me listat zgjedhore po e konfirmon vėrtetėsinė e mitit tė ashtuquajtur Halloween dhe po i rikthen tė vdekurit pėr tė votuar. Thnuhet nė njoftimin e INPO-s.
Qendra për Informim e Kosovës (QIK)
©1999-2015 — Prishtinë, Kosovë
Mundësuar nga VEVI Networks